Marka Patent Vekilliği

Marka vekilliği, Türk Patent Enstitüsü nezdinde, müvekkillerini temsil etmeye yetkili olan, Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılmış olan Marka Vekilliği sınavında başarılı olmuş ve Türk Patent Enstitüsü nezdinde Marka Vekilliği siciline kayıtlı gerçek kişilerdir. Marka vekili firma ise, gerçek kişi olan marka vekillerinin görev yaptığı ve Türk Patent Enstitüsü nezdinde, müvekkillerini temsil etmeye yetkili olan tüzel kişiliklerdir. Marka vekilleri, müvekkilleri adına Türk Patent Enstitüsü’nde işlem yapmaktadırlar. Marka vekilinin ve görev yaptığı vekil firmanın konusundaki bilgi ve tecrübesi, müvekkillerinin haklarını en iyi şekilde koruma adına çok önemlidir. Birçok müvekkil, profesyonel marka vekilleri ve marka vekili firmalarla çalışarak, bu alanda marka başvurularının hatasız bir şekilde Türk Patent Enstitüsü nezdinde yürütülmesini sağlamaktadırlar.

Patent vekilleri, Türk Patent Enstitüsü nezdinde, müvekkillerini temsil etmeye yetkili olan, Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılmış olan Patent Vekilliği sınavında başarılı olmuş ve Türk Patent Enstitüsü nezdinde Patent Vekilliği siciline kayıtlı gerçek kişilerdir. Patent vekili firma ise, gerçek kişi olan patent vekillerinin görev yaptığı ve Türk Patent Enstitüsü nezdinde, müvekkillerini temsil etmeye yetkili olan tüzel kişiliklerdir. Patent vekilleri, müvekkilleri adına Türk Patent Enstitüsü’nde işlem yapmaktadırlar. Patent vekilinin ve görev yaptığı vekil firmanın konusundaki bilgi ve tecrübesi, müvekkillerinin haklarını en iyi şekilde koruma adına çok önemlidir. Birçok müvekkil, profesyonel patent vekilleri ve patent vekili firmalarla çalışarak, bu alanda patent başvurularının hatasız bir şekilde Türk Patent Enstitüsü nezdinde yürütülmesini sağlamaktadırlar.

Ülkemizde maalesef patent vekillerinin tecrübesi ve bilgi birikimi konusunda büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Patent başvuruları, marka başvuruları gibi kolay olmadığından, patent başvurusu öncesi kapsamlı teknik araştırmanın yapılması, araştırmanın yurtiçi ve yurtdışı patent veritabanlarında gerçekleştirilmesi, patent metninin alanında tecrübe ve bilgi sahibi mühendis kökenli bir patent vekili aracılığı ile hazırlanması, koruma kapsamının belirlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle çalışılan patent vekilinin bu özellikleri taşıyıp taşımadığına dikkat edilmelidir.