Patent Araştırma


Patent başvurusu, gerçekleştirilen bir buluşun korunması amacıyla Türk Patent Enstitüsü nezdinde patent başvurusunun dosyalanması işlemidir.

Patent başvurusu yapılmadan önce, ulusal ve uluslar arası patent veritabanlarında bir patent araştırması veya patent sorgulaması (veya patent tescil sorgulaması) yapılmalıdır. Bu patent sorgulama neticesinde patent başvurusu yapılıp yapılmaması yönünde karar verilmelidir. Patent araştırmasını Türk Patent Enstitüsü’nün web sayfası olan www.tpe.gov.tr adresinden veya Avrupa Patent Ofisi’nin veritabanını olan http://ep.espacenet.com/ adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak patent araştırması, uzmanlık isteyen bir konu olduğundan, bu patent araştırmasının profesyonel bir patent mühendisi tarafından yapılması önerilmektedir.

Patent başvurusu yapılmadan önce, patent başvuru dokümanlarının (tarifname, istemler ve teknik çizimler) iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Patent başvuru dokümanlarının hazırlanması uzmanlık isteyen bir iştir. Kullanılacak her kelimenin başvurunun koruma kapsamını önemli ölçüde etkileyeceğini göz önüne alarak bu konuda profesyonel bir patent vekilinden (tercihen mühendis kökenli bir patent uzmanından) yardım alınması çok önemlidir.